REDAKCE

Zde je archív internetového věstníku SŮL ZEMĚ, který vycházel od února 2014 do února 2015 s požehnáním pana arcibiskupa Simeona. Obsah serveru zde zůstává jako materiál pro budoucnost, který by neměl upadnout v zapomnění. Vydané články je možné vytisknout na papír a také ve smyslu rozsudku C466/12 Soudního dvora EU volně šířit ve formě internetového odkazu.

Požár v areálu rumunského pravoslavného chrámu sv. Valentina v Mostě

Dnes v noci zcela vyhořel dřevěný přístřešek v areálu dřevěného pravoslavného chrámu sv. Valentina v Mostě.

Uvnitř zničeného objektu, který slouží jako monastýr a ubytování pro poutníky, naštěstí nikdo nebyl. Příčina vzniku nočního požáru je stále v šetření policie.

Rumunská církev dřevěný chrám v Mostě postavila především jako památku na rumunské vojáky, kteří zahynuli při osvobozování Československa. Je postavený ve stylu transylvánské gotiky a v Mostě stojí od roku 2010. Budovy byly vyrobeny v Rumunsku v obci Brsana v kraji Maramureș v Sedmihradsku a jejich hotové dřevěné součásti pak byly převezeny do Mostu, kde byla stavba během jednoho měsíce zkompletována. Rumunští tesaři při stavbě dodržovali tradiční postupy, takže konstrukci postavili bez použití hřebíků a skob, jen z dubového, jedlového a smrkového dřeva. Podobných staveb je mimo Rumunsko jen několik. Stojí ještě v Caracasu, Paříži a Chicagu. Chrám byl vysvěcen 9. října 2011.

 

zdroj: http://usti.idnes.cz a http://www.pozary.cz