REDAKCE

Zde je archív internetového věstníku SŮL ZEMĚ, který vycházel od února 2014 do února 2015 s požehnáním pana arcibiskupa Simeona. Obsah serveru zde zůstává jako materiál pro budoucnost, který by neměl upadnout v zapomnění. Vydané články je možné vytisknout na papír a také ve smyslu rozsudku C466/12 Soudního dvora EU volně šířit ve formě internetového odkazu.

Nová kniha arcibiskupa Simeona - Neděle s Ježíšem

Český národní fond kultury a.s. vydal knihu: Arcibiskup Simeon: Neděle s Ježíšem, Praha 2014, 260 stran, ISBN 978-80-905015-8-4. Kniha obsahuje 60 nedělních kázání a stručný životopis a zajímavé ilustrace a fotografie.

 

Autor knihy Jeho Vysokopřeosvícenost vladyka Simeon o své knize napsal:

Tato knížka je sbírkou mých nedělních kázání. Každou neděli při svaté liturgii se čte úryvek z knihy Skutků nebo z listu některého apoštola a úryvek z Evangelia. Noedlučným doplňkem těchto čtení je jejich výklad, kázání.

Za více než 50 let se těchto písemně zaznamenaných nedělních kázání nahromadilo tolik, že mohla vytvořit knihu. Tak jsem se pustil do sestavování této knížky jednak na žádost některých věřících, kteří mi říkali, že se jim kázání líbila, jednak pro ty, kdo se neděli do chrámu nedostanou, čtou si doma oba úryvky z Písma a uvítali by, kdyby si po nich mohli přečíst i výklad.

U každého kázání ponechávám datum vzniku. To proto, aby čtenář nebyl překvapen, najde-li vedle sebe kázání nestejné kvality, ba nestejného slovníku a stylu. Během let jsem se měnil a je to znát i na mé tvorbě. Měnil se i text Písma, které jsem v kázání citovával; text kralický byl vystřídán Českým ekumenickým překladem (pozn. redakce: na kterém se vladyka Simeon odborně podílel) s odpovídajícími zkratkami a značkami, způsobem psaní vlastních jmen a podobně.