Ve čtvrtek byla petice s podpisy našich pravoslavných krajanů, kteří žádají zrušení opětovné volby arcibiskupa Pražského a Českých zemí a vrácení na stolec Metropolity Kryštofa, oficiálně doručena Posvátnému Synodu. Jedním z iniciátorů a signatářů petice je Sergej Komkov, předseda „Ruského domu" v Mariánských Lázních, spisovatel, právník a filozof. Sergej Komkov souhlasil s tím, že odpoví na otázky "Pražského expressu“.
- Tvrdíme že Posvátný Synod udělal chybu, jelikož od prvopočátku věděl, že obvinění proti metropolitovi Kryštofu jsou falešná. O tom věděl i vladyka Simeon, na něhož se nejprve obrátila paní Rapcunová, ale on ji poslal k Freimanovi. Ten jí pomohl připravit toto prohlášení. V důsledku čehož byl odstraněn z výkonu kněžství a v pondělí musel přijmout mnišství. Svědčí to o tom, že se mezi protojereje nemůže vrátit. Nemá nyní žádné právo odpouštět hříchy, poskytovat přijímání, křtít, udělovat poslední pomazání, sloužit pohřby. Došlo tedy k chybě, přitom nekanonické. Dnes je jedinou možností neprovádět volbu, ale jednoduše zrušit své rozhodnutí o přijetí odstoupení vladyky Kryštofa. A jestli vůči němu jsou námitky, pak je třeba svolat Posvátný Synod, kterého se zúčastní všichni oprávnění členové církve a na němž mohou být předneseny nároky, prohlášení a stížnosti.
- Co se stane, jestliže Posvátný Synod odmítne přehodnotit svůj postoj?
- Jsou dostatečně připravení právníci. Mezi čtyřmi členy Petičního výboru jsou dva nositelé právnického titulu, já a paní Radmila Zemanova, kteří perfektně ovládají základy evropského práva. V tomto případě materiály budou předloženy úřadu státního zástupce se žádostí zahájit vyšetřování pro trestný čin pomluvy.
- Za prvé, skutečnost, že vladyka Kryštof byl nařčen, je zcela zřejmá, paní Rapcunová napsala druhé prohlášení, v němž se kaje kvůli křivému svědectví, uvádí, že ve skutečnosti nepsala prohlášení samostatně, ale s účastí některých kněží. A občanovi Markovi Krupici nevěřím ani slovo. Máme informace o jeho trestním a pochybném chování, podezřelých vztazích kriminálního a nemorálního rázu. Jeho prohlášení pro mě nic neznamenají, protože je to pouhý Archimandrita. Není ani místodržícím, ani hlavou Posvátného Synodu, je to jeho osobní názor. A mimochodem, začne-li vyšetřování případu (o skupinovém trestném činu), pan Krupica může být rovněž hnán k odpovědnosti. Může to být velmi hlučný proces, který neprospěje České pravoslavné církvi, ale jiná možnost nezbývá, protože pravda musí zvítězit.
- To znamená, domníváte se, že příčina není v místním hašteření a rozdělování financí? Že má hlubší podtext?
- Existuje záminka a také důvod. Záminkou bylo toto prohlášení, které se stalo katalyzátorem současné situace. Důvod však je mnohem hlubší. Za prvé, došlo k tomu, že vladyka Kryštof převyšuje některé členy Posvátného Synodu nikoliv o jednu hlavu, ale o více. Člověk, který má několik vysokých škol, člověk, který ovládá šest cizích jazyků, který se dokonale vyzná v otázkách náboženství a světové historie… Stal se bílou vránou v prostředí svých kněží a arcipastýřů. Není jim to po chuti…
- Ale vždyť vladyka zastává tuto pozici od roku 2006!
Za druhé, je tu otázka restitucí, které by měla dostat Česká pravoslavná církev. Jde o něco více než miliardu korun a s úroky vychází kolem 2 miliard. Tato částka je nepředstavitelná pro pravoslavnou církev v České republice, která v posledních letech byla docela chudá. Často se obracela na moskevskou patriarchii, osobně na patriarchu Kirilla a před tím – na patriarchu Alexije, aby jí byla poskytnuta materiální pomoc. Loni jsem dokonce osobně shromažďoval žádosti od představených chrámů. Jednalo se dokonce o to, abychom prostřednictvím místního Krajanského domu nakoupili pro tyto chrámy církevní inventář - svícny, kadidelnice, stojany pro písmo svaté… Když se dozvěděli, že jim shůry spadne tak vysoká částka, mnozí z nich, zejména ti, kteří žili z darů od farníků, se domnívali, že část těchto peněz bude určena pro ně jako odměna. Avšak vladyka Kryštof okamžitě prohlásil, že peníze budou vynaloženy výhradně na obnovu chrámů, nákup majetku a charitativní účely a v žádném případě se nebudou rozdělovat mezi církevní hodnostáře. Tak si sám podepsal ortel. Všechny tito kněží, povzbuzovaní provokatéry z Posvátného Synodu vystoupili proti němu. Mimochodem, vladyka ani nemá žádné právo poslat peníze na statutární úkoly církve. Za prvé, peníze by mohly být odebrány, za druhé, je to trestný čin. Existuje i třetí důvod – to jsou vztahy s moskevskou patriarchií. Není žádným tajemstvím, že Česká pravoslavná církev nastoluje otázku větší nezávislosti. Nezávislost může poskytnout některá z větví pravoslavné církve: buď Moskevský patriarcha celého Rusko, nebo Ekumenický patriarcha Bartoloměj. Moskevská patriarchie během působení Alexije II takové sliby dávala a vedení České pravoslavné církve doufalo, že získá v budoucnu autonomii. Protože dnes není jasné, kam, ke kterému křídlu Česká pravoslavná církev patří. Patriarcha Kirill odmítl řešit tento problém s tím, že nabízí svou záštitu. Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj také slíbil, že tuto záležitost prozkoumá, a jednání začala. Ovšem Moskevský a Konstantinopolský patriarcha mají velice odlišné zájmy (dělí mezi sebou sféry vlivu v pravoslavném světě). Moskva se okamžitě odvrátila a začal podporovat ty síly, které by mohly vladyku Kryštofa odstranit a nahradit jiným, jenž by byl více poslušný a nechával se řídit.
Nejhorší ale tkví v tom, že celá tato situace by mohla vést k štěpení nejen České pravoslavné církve, ale Pravoslavné církve celé. Mnozí místní pravoslavné církve v zahraničí chtějí mít nezávislost. Dozrávají a nechtějí být někým řízeny. Jestliže vypukne skandál a zjeví se tento třetí důvod, pak na stranu vladyky Kryštofa se mohou postavit mnohé hlavy místních církví. Metropolita Savva může udělá vlastní závěry a s největší pravděpodobností se tak stane. Savva je v polské pravoslavné církvi po mnoho let uznáván jako vůdce (a situace tam je mnohem složitější než v České republice, jelikož v Polsku katolíci silně dominují). Poté mohou začít přemýšlet představitelé pravoslavných církví v Maďarsku, Německu, Belgii… Mohou současně začít boj proti Moskvě a Konstantinopoli, nebo naopak soutěžit – kdo ke komu se přimkne rychleji. A to všechno bude vytvářet takový chaos uvnitř pravoslavného světa, že lidé začnou být navzájem nesnášenliví. A to je ta nejstrašnější věc, když kněží jedné konfese obviňují jeden druhého z nekanonického chování, chystají spiknutí apod.
Související téma: Zrádci sestavili seznam kandidátů pro volbu Pražského arcibiskupa. Vladyka Kryštof v seznamu není.
Rozhovor se Sergejem Komkovem o činnosti "Ruského domu“ v Mariánských Lázních a rozdílech ve vzdělávacích systémech České republiky a Ruska, o tom proč je lepší milovat vlast na dálku a duchovní jednotě emigrantů - čtěte v nejbližším vydání novin "Pražský expres».
|