REDAKCE

Zde je archív internetového věstníku SŮL ZEMĚ, který vycházel od února 2014 do února 2015 s požehnáním pana arcibiskupa Simeona. Obsah serveru zde zůstává jako materiál pro budoucnost, který by neměl upadnout v zapomnění. Vydané články je možné vytisknout na papír a také ve smyslu rozsudku C466/12 Soudního dvora EU volně šířit ve formě internetového odkazu.

Zpráva ze zasedání Posvátného synodu Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku, Bratislava 5.4.2017

(přeposíláme z naší  doručené emailové pošty)
Bratislava 5.4.2017

Dne 5.4.2017 se v hlavním městě Slovenska konalo řádné zasedání posvátného synodu, jednání tohoto důležitého orgánu naší místní církve předsedal metropolita Rastislav.

Číst dál: Zpráva ze zasedání Posvátného synodu Pravoslavné církve v...

Odkaz Mistra Jana Husa dnešku

(Z časopisu Slovan Slovanského kulturního institutu v Hradci Králové)

Jan Hus vystudoval teologii a sedm svobodných umění na Karlově univerzitě. Ve středověkém vzdělávacím systému to znamenalo složit bakalářské trivium (tři jazykově orientované zkoušky: gramatika, rétorika a logika) a magisterské quadrivium (čtyři matematicky založené zkoušky: aritmetika, astronomie, hudba a geometrie).

Číst dál: Odkaz Mistra Jana Husa dnešku

VIDEA Z VILÉMOVA ZE DNE 6. 9. 2014

Zde najdete odkazy na videa, na kterých vladyka Rastislav obviňuje řeckou pravoslavnou církev z fašismu, malosti a zakomplexovanosti a vladyka Jáchym v podobném duchu hovoří o svých zážitcích z návštěvy na Ekumenickém patriarchátu.

Podle rozsudku C466/12 Soudního dvora EU je možné svobodně šířit obsah veřejně dostupných webových stránek ve formě internetového odkazu. Tak tomu je i v případě, kdy uživatelé internetu, kteří kliknou na odkaz, mají dojem, že  se jim dílo zobrazuje na stránce, na které se nachází odkaz.

Číst dál: VIDEA Z VILÉMOVA ZE DNE 6. 9. 2014

Zápis opatrovníka Pravoslavné církve v českých zemích

V těchto dnech byl dokončen úřední zápis opatrovníka Pravoslavné církve v českých zemích s účinností od 17.12.2014. Církev nyní před státními orgány ČR zastupuje pan advokát Mgr. Petr Pytlík na základě §463 a dalších ustanovení Občanského zákoníku č. 89/2012 Sb.

Číst dál: Zápis opatrovníka Pravoslavné církve v českých zemích

Problém potvrzení otce Jáchyma volbou

Otec Jáchym nemá právo být kandidátem na eparchiálního biskupa Pražské pravoslavné eparchie a nemá právo být volen eparchiálním shromážděním Pražské pravoslavné eparchie. Tím spíše se nemůže jednat o "potvrzení volbou", jelikož otec Jáchym dodnes nemá k Pražské pravoslavné eparchii žádný kanonický vztah, takže není co "potvrzovat".

Číst dál: Problém potvrzení otce Jáchyma volbou

Hledání nových adeptů pro službu vojenských kaplanů

Milé sestry a vážení bratři Pravoslavné církve v ČR, rád Vás zdravím v období, které je v armádách po celém světě spojováno s koncem 1. sv. války a kdy 11. listopad je slaven jako Den veteránů. Připomínáme si dar pokoje, ale také oběti těch, kteří se o něj zasadili.

Číst dál: Hledání nových adeptů pro službu vojenských kaplanů