REDAKCE

Zde je archív internetového věstníku SŮL ZEMĚ, který vycházel od února 2014 do února 2015 s požehnáním pana arcibiskupa Simeona. Obsah serveru zde zůstává jako materiál pro budoucnost, který by neměl upadnout v zapomnění. Vydané články je možné vytisknout na papír a také ve smyslu rozsudku C466/12 Soudního dvora EU volně šířit ve formě internetového odkazu.

Zápis z jednání v Cařihradu z května 2016

Vážení členové Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku, v květnu 2016 proběhlo jednání v Cařihradu, na kterém byly projednány a odsouhlaseny změny v ústavě místní církve a také v Tomosu z roku 1998 v podle závěrů lednového dokumentu, který je označován za konec krize. Za místní církev tento dokument podepsal pan prof. Milan Gerka z Prešovské univerzity v Prešově. Zde je jeho český překlad a originál v řečtině.

Číst dál: Zápis z jednání v Cařihradu z května 2016

Zápis z jednání v Cařihradu z ledna 2016

Vážení členové Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku, před rokem proběhlo jednání v Cařihradu, které je označováno za definitivní konec krize ve vaší místní církvi. Jeden rok je dostatečná doba k tomu, aby zde mohl být zveřejněn v českém překladu a také v originále. Navazuji tím na tento slib, který jsem Vám dal v březnu 2015.

Číst dál: Zápis z jednání v Cařihradu z ledna 2016

Dubnové komuniké Synodální komise Ekumenického patriarchátu

Drazí čtenáři, protože lidská paměť je děravá, tak zde připomínáme dubnové komuniké Synodální komise Ekumenického patriarchátu. Tento text je totiž středobodem naší krize, okolo kterého se stále točíme a na kterém se stále nedokážeme shodnout.

Číst dál: Dubnové komuniké Synodální komise Ekumenického patriarchátu

97 let od komunistické revoluce v Rusku

V těchto dnech vzpomínáme smutné 97. výročí od komunistické revoluce (24. října 1917 podle starého kalendáře, 7. listopadu 1917 podle občanského kalendáře). Tato revoluce, která vypukla v tehdejším hlavním městě Ruské říše Sankt-Petěrburgu, přeměnila Ruskou říši na Svaz sovětských socialistických republik.

Číst dál: 97 let od komunistické revoluce v Rusku

Omluva redakce SOLI ZEMĚ

Omlouváme se všem za přílišnou horlivost, se kterou se snažíme bránit kanonickou jednotu československého pravoslaví s naší Matkou církví, kterou je Cařihradský patriarchát, a s ostatními světovými pravoslavnými církvemi před samozvanými církevními představiteli Jáchymem, Rastislavem a Jurajem.

Číst dál: Omluva redakce SOLI ZEMĚ

Tomos cařihradského patriarchy Meletia z roku 1923

Protože se množí nepravdivá tvrzení ze strany podporovatelů nekanonického arcibiskupa pražského Jáchyma, že neexistuje žádný cařihradský Tomos z roku 1923 (o kterém psal bratr Cyprián), tak se naše redakce rozhodla jeho znění publikovat. Tento dokument je dostupný v mnoha odborných publikacích o dějinách československé pravoslavné církve a je také v originále archivován na Cařihradském patriarchátě pod číslem 1132 z měsíce března 1923.

Číst dál: Tomos cařihradského patriarchy Meletia z roku 1923