REDAKCE

Zde je archív internetového věstníku SŮL ZEMĚ, který vycházel od února 2014 do února 2015 s požehnáním pana arcibiskupa Simeona. Obsah serveru zde zůstává jako materiál pro budoucnost, který by neměl upadnout v zapomnění. Vydané články je možné vytisknout na papír a také ve smyslu rozsudku C466/12 Soudního dvora EU volně šířit ve formě internetového odkazu.

Postoj vl. Rastislava proti vl. Simeonovi se přitvrdil, církev je před konečným štěpením

Řecký server ROMFEA informoval o včerejším rozhodnutí vladyky Rastislava a dalších dvou vladyků o odvolání vladyky Simeona. Článek je nazván "Postoj metropolity proti metropolitnímu zástupci se přitvrdil".

V článku se píše, že církev je před konečným rozštěpením, protože vladyka Rastislav odvolal vladyku Simeona z funkce arcibiskupa Olomoucko-Brněnské eparchie. Vladyku Rastislava na místě metropolity uznává pouze ruská, antiochijská a polská církev. Většina pravoslavných církví na světě s ohledem na nekanonický způsob volby vladyky Rastislava hlavou místní církve považuje místní církev stále bez zvolené hlavy a proto uznává vladyku Simeona jako metropolitního správce.


originál zde: http://www.romfea.gr/epikairotita/23278-2014-03-27-23-28-32

Dále zpráva píše, že reakce ekumenického patriarchátu na toto prohlášení o uvolnění olomoucko-brněnské eparchie je zatím neznámá a připomíná, že vladyka Simeon měl v úmyslu navštívit Ekumenický patriarchát a rozhodnout další kroky vůči iniciativám vladyky Rastislava.

Připomínáme, že ve středu 26-03-2014 se vladyka Simeon sešel s vladykou Rastislavem, kde se podle svědků dohodli, že zahájili práci na vzájemném smíření, budou společně postupovat pro nápravu krize v místní církvi a neučiní žádné jednostranné kroky. Zápis z této šestihodinové schůzky, která byla vstřícnou iniciativou vladyky Simeona, se však nepodařilo vydat písemně kvůli různým formálním námitkám tajemníka prešovské eparchiální rady prot. Michala Švajko, který byl součástí doprovodu vladyky Rastislava.

Tato dohoda nevydržela ani jeden den, protože následující den vladyka Rastislav slovo nedoržel a podepsal odvolání vladyky Simeona.

Poslední všemi církvemi uznávaná kanonická schůze Posvátného Synodu se konala 9-12-2013, kde byl za přítomnosti nepozvaných ruských biskupů učiněn pokus vladyky Rastislava, Jáchyma a Juraje o odvolání vladyky Simeona z místa metropolitního správce místní církve a jeho nahrazení vladykou Rastislavem. Toto je počátek rozdílných názorů zahraničních církví na události v místní církvi a příčina, proč Ekumenický patriarchát a většina pravoslavných církví vladyku Rastislava neuznávají.

Včerejší setkání, které vladyka Rastislav svolal a považuje ho za "rozšířený posvátný synod", bylo již druhou akcí, kterou svolal a řídil vladyka Rastislav po událostech 9-12-2013. První takovou schůzkou byl náhlý předem neohlášený "posvátný synod", který v lednu v Prešově vybral vladyku Jáchyma na pražského arcibiskupa, číž se otevřela možnost zvolení vladyky Rastislava metropolitou.

Vladyka Simeon byl včera vladykou Rastislavem odvolán právě proto, že zastává postoj Ekumenického Patriarchátu, což bylo označeno jako neposlušnost vladyky Simeona vladykovi Rastislavovi.

Nyní z proběhlých událostí vyplývá, že je v pravomoci a především zodpovědnosti vladyky Rastislava se postarat o vladyku Simeona, najít mu důstojné bydlení a určit mu jeho další působení v církvi. Aktéři "rozšířeného posvátného synodu", přítomní ředitelé, tajemníci a kolegové biskupové naložili na bedra vladyky Rastislava velmi těžký úkol, který bude veřejnost pozorně sledovat.