REDAKCE

Zde je archív internetového věstníku SŮL ZEMĚ, který vycházel od února 2014 do února 2015 s požehnáním pana arcibiskupa Simeona. Obsah serveru zde zůstává jako materiál pro budoucnost, který by neměl upadnout v zapomnění. Vydané články je možné vytisknout na papír a také ve smyslu rozsudku C466/12 Soudního dvora EU volně šířit ve formě internetového odkazu.

Dopis Ekumenického patriarchátu vladykovi Michalovi

Dopis má standardní kaligrafickou hlavičku Ekumenického patriarchátu a písemnou úpravu a má nadpis «Číslo jednací 65».  Dopis je datován 20 ledna 2020 (čísla napsána řeckým číselným systémem) a je podepsán patriarchálním zástupcem metropolitním biskupem Apostolem z Derkoi.

Číst dál: Dopis Ekumenického patriarchátu vladykovi Michalovi

Útok zápalnou lahví na pravoslavný chrám v Istanbulu

10. června 2015 došlo k útoku zápalnou láhví (koktejl Molotova) na řecký pravoslavný chrám Svaté Trojice v tureckém městě Istanbulu. Policie zadržela 25-letého útočníka Mohameda Simnti, který na místě činu opakovaně volal: "Alláhu Akbar!" a při výslechu uvedl, že jeho čin je pomsta za jeruzalémskou mešitu Al-Aksá.

Číst dál: Útok zápalnou lahví na pravoslavný chrám v Istanbulu

Naši mniši v zahraničí - otec Michal

Další medailónek věnovaný našim mnichům v zahraničí představuje otce Michala Dandára. Otec Michal je z tradiční východoslovenské pravoslavné rodiny a je rusínské národnosti. Otec Michal se dlouhá léta staral o zastupitelství-podvorje naší československé pravoslavné církve v Moskvě, dokud nebyl vyměněn tehdejším metropolitou vladykou Kryštofem. Potom po krátkém pobytu v Bratislavě odešel do Německa. Nyní je igumenem v chrámu Proroka Jana Křtitele, předchůdce Páně, ve Schweinfurtu v Německu, který náleží Berlínsko-německé pravoslavné eparchii pod Moskevským patriarchátem.

Číst dál: Naši mniši v zahraničí - otec Michal

Arcibiskup Juraj na návštěvě Moskevského patriarchátu

Jeho Vysokopřeosvícenost arcibiskup michalovsko-košický vladyka Juraj v neděli dne 2. listopadu 2014 navštívil Moskevský patriarchát a společně sloužil s jedním moskevským biskupem, který je ředitelem Oddělení zahraničních církevních vztahů MP.

Tento ruský biskup Jeho Vysokopřeosvícenost Juraje přivítal slovy:

Číst dál: Arcibiskup Juraj na návštěvě Moskevského patriarchátu

Přípravy velkého všepravoslavného sněmu začaly na pozadí sporů mezi Moskvou a Cařihradem

30. září začala pracovat Cařihradská komise pro kanonické vztahy a mezipravoslavné vztahy, která má za úkol přípravu velkého všepravoslavného sněmu, který se v pravoslavné církvi naposledy konal před 12 stoletími. Pravoslavné církve totiž za poslední všeobecný křesťanský sněm považují II. nicejský koncil z roku 787. Cařihradská komise bude zasedat do pátku 3. října 2014.

Číst dál: Přípravy velkého všepravoslavného sněmu začaly na pozadí...