Děkovný dopis vladyky Rastislava vladykovi Hilarionovi

Dne 22. června se otec Serafím Šemjatovský jako zástupce místní pravoslavné církve zúčastnil v Rusku liturgie s vladykou Hilarionem Volokolamským a při této příležitosti přečetl děkovný dopis vladyky Rastislava.

Z textu dopisu vybíráme:

Vaše vysokopřeosvícenstvo, drahý vladyko! ... Vysoko oceňujeme Vaši pozornost a podporu, které Vy jako předseda Odboru pro vnější církevní vztahy Moskevského patriarchátu poskytujete naší místní církvi v českých zemích a na Slovensku v souvislosti s událostmi posledních měsíců. Skutečně jste příkladem obětavého výkonu ...

Tento dopis je již druhým důkazem o vměšování Ruské pravoslavné církve do naší místní církve. Prvním byl štvavý článek z 13. února tohoto roku nazvaný Konstantinopolu se nepodařilo získat kontrolu nad československou pravoslavnou církví. V tomto článku je Matka církev označována jako mazaní Řekové a jako ilustrační obrázek naší Matky církve (Ekumenického patriarchátu v Konstantinopolu) je vybrána fotografie muslimské mešity Sultan Ahmed. Tento článek popisoval způsob "záchrany" naší místní církve Ruskou pravoslavnou církví zastoupenou vladykou Hilarionem před "řeckým nebezpečím".

 

Odkaz na článek o děkovném dopise vladyky Rastislava v plném znění v ruštině.

Odkaz na únorový štvavý článek popisující intervenci vladyky Hilariona.

Odkaz na Konstantinopolský Tomos z roku 1998

Odkaz na prohlášení Ruské pravoslavné církve z roku 1951