REDAKCE

Zde je archív internetového věstníku SŮL ZEMĚ, který vycházel od února 2014 do února 2015 s požehnáním pana arcibiskupa Simeona. Obsah serveru zde zůstává jako materiál pro budoucnost, který by neměl upadnout v zapomnění. Vydané články je možné vytisknout na papír a také ve smyslu rozsudku C466/12 Soudního dvora EU volně šířit ve formě internetového odkazu.

Pravoslavná církev se nezúčastnila uctění památky nacistických obětí z doby Heydrichiády

Ve čtvrtek 5. června 2014 se uskutečnilo v brněnských Kounicových kolejích 18. ekumenické shromáždění k uctění památky nacistických obětí z období heydrichidády z roku 1942 za účasti Československé husitské církve, Českobratrské evangelické církve a Římsko-katolické církve, avšak bez účasti místní Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku.

O místní pravoslavné církvi nepadlo ani slovo, i když její podíl na akcích a tragických důsledcích heydrichiády nebyl menší než ostatních církví v České republice. Proč se nové vedení místní pravoslavné církve nezajímá o české dějiny a mučednickou smrt obyvatel Lidic a Ležáků, svatého vladyky Gorazda, otce Václava Čikla a mnoha dalších? Je to další důkaz nového způsobu řízení místní církve otcem Jáchymem, kterého už zajímají jen události v Rusku, kde je také v těchto dnech na oslavách 700 let narození ruského světce Sergeje Radoněžského? Když zemřel ukrajinský metropolita Vladimír, tak to otce Jáchyma také nezajímalo podobně jako toto připomenutí událostí z 2. sv. války (psali jsme o tom zde). Že by snad samozvaný pražský arcibiskup Jáchym s nekanonickým správcem Olomoucko-Brněnské Eparchie Petrem Klokočkou zapomněli na historii vlastní církve v důsledku důležitějších úkolů, které musí řešit, jako například vymýšlení dalších způsobů, jak se zbavit nepohodlných duchovních?

zdroj: čtrnáctidenník Národní osvobození č. 14 ze dne 9. července 2014.