REDAKCE

Zde je archív internetového věstníku SŮL ZEMĚ, který vycházel od února 2014 do února 2015 s požehnáním pana arcibiskupa Simeona. Obsah serveru zde zůstává jako materiál pro budoucnost, který by neměl upadnout v zapomnění. Vydané články je možné vytisknout na papír a také ve smyslu rozsudku C466/12 Soudního dvora EU volně šířit ve formě internetového odkazu.

aktualizováno: 1.6.2014: Setkání všech pravoslavných církví v Tiraně

V neděli 1.6.2014 byl v hlavním městě Albánie Tiraně vysvěcen nový katedrální chrám Vzkříšení Krista. Přítomny byly všechny autokefální pravoslavné církve na světě, jen zástupci naší pravoslavné církve nebyli pozváni. Během liturgie byly vzpomínány všechny pravoslavné církve kromě jediné: Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku. (Fotodokumentace je pod odkazem na konci textu.)

Kromě místní albánské církve se oslav osobně zúčastní Jeho Všesvatost ekumenický patriarcha Bartoloměj, patriarcha Jeruzalémský Theophilos, srbský Irenej, rumunský Daniel, arcibiskup kyperský Chryzostomos, řecký Jeroným a varšavský Sáva. Společně s nimi budou přítomni pozvaní zástupci Alexandrijské, Antiochijské, Ruské, Bulharské a Gruzínské pravoslavné církve.

Oslav otevření chrámu se zúčastní nejvyšší političtí představitelé Albánie: prezident Albánské republiky, premiér vlády Albánské republiky, vůdce opozice a primátor hlavního města Tirana. V Tiraně budou sloužit společně všichni bez ohledu na údajné rozpory mezi Antiochijskou a Jeruzalémskou církví. Vedení naší církve je však považováno za nekanonické a proto se naše místní pravoslavná církev jako jediná této významné události nemůže zúčastnit.

Zdroj: http://www.romfea.gr/ekklisies/ekklisia-tis-alvanias/24585-2014-05-28-06-45-17

Chrám je třetím největším pravoslavným chrámem v Evropě a je vystavěn ve velmi moderním stylu, který zároveň zachovává tisícileté kompoziční zásady pravoslavných chrámů. Chrám byl dostavěn v roce 2012 a je dílem amerických architektů z ateliéru Papadatos, kteří jsou známí stavitelé pravoslavných chrámů na americkém kontinentě. Budova chrámu získala na soutěži na Floridě v roce 2013 mezinárodní cenu za design.

Doporučujeme vám si prohlédnout další fotografie této unikátní stavby:
http://michaelharrison.org.uk/2013/06/resurrection-of-christ-greek-orthodox-cathedral-tirana/


Zde najdete velmi rozsáhlou fotografickou dokumentaci z této slavnostní události světového pravoslaví a celého křesťanství:
http://www.romfea.gr/epikairotita/24662-2014-06-01-06-59-18

Další pěkné fotografie najdete také v galerii na konci tohoto článku:
http://www.amen.gr/article18233