REDAKCE

Zde je archív internetového věstníku SŮL ZEMĚ, který vycházel od února 2014 do února 2015 s požehnáním pana arcibiskupa Simeona. Obsah serveru zde zůstává jako materiál pro budoucnost, který by neměl upadnout v zapomnění. Vydané články je možné vytisknout na papír a také ve smyslu rozsudku C466/12 Soudního dvora EU volně šířit ve formě internetového odkazu.

Protest proti přítomnosti nekanonického biskupa Jáchyma na liturgii ve Vilémově

Pátek 15. 8. 2014 je dnem chrámového svátku v Pravoslavném monastýru ve Vilémově. Na 9:00 se tam pozval pozval za účelem sloužení liturgie Jáchym, námi nezvaný, nevítaný a neuznaný bývalý igumen monastýru ve Vrbce.

Jak je všem známo, Jáchym odešel bez požehnání svého eparchiálního arcibiskupa, vladyky Simeona, a stal se tak potulným mnichem. Pomocí jemu podobných samozvanců se nekanonicky usadil na postu pražského arcibiskupa a vůbec mu nevadí, že ho neuznalo Ministerstvo kultury, ani Jeho Všesvatost Bartoloměj, Konstantinopolský Ekumenický patriarcha, ani ostatní naše sesterské pravoslavné církve. Výjimkou je Ruská pravoslavná církev, ke které se šel Jáchym poklonit. Odvrátil se tak od Konstantinopolské Matky církve.

Takže otázka zní: Je vlastně ještě vůbec členem naší Pravoslavné církve, vycházející z Cyrilo-Metodějské tradice, kterou po staletích nadvlády katolické církve, latinské liturgie a německého jazyka obnovil po vzniku Československa novomučedník Gorazd?

Jak to, že ve funkci neuznaná a tedy nepravomocně konající osoba – Jáchym si dovoluje (jak sám říká právoplatně) odvolávat nebo nařizovat odvolání z funkcí našich duchovních, igumeny Alexie a podobně?

My, pravoslavné rodiny, které po generace ctíme Konstantinopolskou Matku církev a Cyrilo-Metodějskou tradici, rodiny, jejíž předkové stáli vedle novomučedníka Gorazda při obnovení Pravoslavné církve po vzniku Československa, nechceme dopustit, aby Jáchym samozvanec nadále ničil to, co naši předkové vybudovali, aby pronásledoval duchovní i ostatní jemu nepohodlné věřící, kteří odmítli účast v jeho mafiánských praktikách.

Chceme následovat příkladu církevních obcí ve Františkových Lázních a v Plzni. Budeme od 8.00 hodin před monastýrem ve Vilémově a povíme Jáchymovi, že ho nechceme ani na Vilémově, ani jinde. Nenechte se dále utiskovat, přijďte nás podpořit. Čím více se nás sejde, čím lépe natočíme celou akci a zveřejníte všude, kde najdeme naslouchající věřící nebo přátele, tím dříve se s tou podivnou parazitující sektou vypořádáme.

Těšíme se na Vaši účast, věříme, že se nám společně podaří dosáhnout opět pořádku a fungování místní Pravoslavné církve tak, jak si upřímně přejeme. Účast přislíbili i pamětníci a stavitelé chrámů z Moravy s rodinami.

Sestra Helena