Oficiální delegace naší církve v Konstantinopoli

05.12.2014

V pondělí 1.12.2014 navštívila oficiální delegace naší místní církve Konstantinopol (Istanbul), aby jednala s představiteli naší Matky Církve o situaci v Pravoslavné církvi v českých zemích a na Slovensku. Z rozhodnutí Posvátného synodu a s požehnáním Jeho Blaženosti Rastislava, arcibiskupa prešovského, metropolity českých zemí a Slovenska, naši místní církev zastupovali michalovsko-košický arcibiskup Jiří a metropolitní protopresbyter ThDr. Jaroslav Šuvarský.

Vladyka Jiří a otec Jaroslav se nejdříve setkali s členy kanonické komise Konstantinopolského patriarchátu (Jeho Vysokopřeosvícenost Ioannis, metropolita pergamský, Jeho Vysokopřeosvícenost Meliton, metropolita filadelfský, Jeho Vysokopřeosvícenost Emanuel, metropolita Francie, archimandrita Bartholomeos Samaras, tajemník Posvátného synodu), které informovali o posledních událostech v životě našeho církevního společenství, především o volbě nového arcibiskupa pražského a českých zemí.

V poledne byli naši oficiální představitelé pozváni ke společnému obědu s Jeho Všesvatostí Bartolomějem, patriarchou konstantinopolským, který je následně nehledě na mnohé povinnosti, vyžadující jeho plnou pozornost, přijal k více než půlhodinové soukromé audienci, probíhající ve velmi přátelském duchu, během níž měli zástupci naší církve možnost patriarchu podrobně informovat o dění u nás.


V odpoledních hodinách pokračovala jednání s představiteli kanonické komise, během nichž se řešily otázky ohledně možného uznání volby prvohierarchy naší místní církve ze strany Konstantinopolského patriarchátu, kanonického statutu arcibiskupa Simeona Jakovljeviče a volby igumena Michala Dandára za arcibiskupa pražského a českých zemí.

Během více než čtyřhodinových jednání obě strany mohly s radostí konstatovat, že od posledního společného rokování v březnu letošního roku došlo k velmi významnému sblížení názorů a stanovisek oficiálních představitelů obou církví ohledně možného řešení vnitřní krize v Pravoslavné církvi v českých zemích a na Slovensku. Dále se obě zúčastněné strany dohodly, že budou v nejbližší době v rokováních pokračovat.


+ Jiří R. Stránský, arcibiskup michalovsko-košický

Další noviny
© 1999-2014PRAŽSKÁ EPARCHIE
oficiální stránky pražské eparchie
  Resslova 9a, Praha 2, 120 00
  mail: info@pravoslavnacirkev.cz, tel: +420 224 920 686
realizace: doublev design studio